Solar DC Pump ( HBP4S-110-750)
solar dc pump / solar submersible pump
- Description
- Reviews (0)
Description
Solar DC Pump ( HBP4S-110-750) Feature:
MAX Head: 170m
MAX Water Flow/ hour : 2.7 m’/h
Technical Data
Pump Specifications Screw Pump 110V
Pump Outlet Dia. 25mm Gl”
Adapting Well Dia. 100 mm
Solar Pumping Controller Model HBDC 1100
Controller Power 1100W
Max DCInput Voltage 180V
Recommended MPPT Voltage >110V
Controller Ambient Tamperture – 20 – 60 “C
Pump Model HBP4S-110- 750-2.7-170
Motor Power 750W